Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

0
106

Wzrost cen nieruchomości trwał dobrych parę lat. Nawet pandemia nie wyhamowała rynku nieruchomości. Hamulcem dla rozgrzanego rynku okazała się za to inflacja i rosnące stopy procentowe. Bez wątpienia aktualnie rynek nieruchomości znajduje się w bardzo ciekawym momencie. Dlatego w niniejszym artykule przyglądamy się aktualnej sytuacji i rozważamy w jakim kierunku rynek może podążać w niedalekiej przyszłości.

Wzrost stóp procentowych – drastyczny spadek zainteresowania kredytami

Rok 2022 to bez wątpienia moment, który zapisze się w historii rynku nieruchomości pod znakiem rosnących stóp procentowych. Polityka monetarna wystosowała mocne działa w kierunku walki z inflacją. Jednocześnie rykoszetem bardzo boleśnie dostali wszyscy kredytobiorcy. Jeszcze w 2021 roku mogliśmy mówić o rekordowo nisko oprocentowanych kredytach a w 2022 roku sytuacja odmieniała się diametralnie. Ten stan rzeczy wbrew pozorom nie uderza wyłącznie w osoby, które zaciągnęły wcześniej kredyt, gdyż wpływa także na osoby, które planowały zakup wspierany finansowaniem zewnętrznym w przyszłości. Mowa tutaj o tym, że zdolność kredytobiorców znacząco spadła. W efekcie popyt na kredyty hipoteczne w 2 kwartale 2022 spadł o 87%! Można zatem mówić o prawdziwej zapaści na rynku kredytów.

Kto najbardziej skorzysta na obecnej sytuacji na rynku nieruchomości? Klient gotówkowy

W 2 kwartale 2022 roku na sześciu największych rynkach w Polsce sprzedało się o ponad 50% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie w roku 2021. Co więcej niektóre doniesienia mówią o pierwszych symptomach wskazujących na spadek cen. Czy zatem aktualne uśpienie na rynku nieruchomości musi zwiastować, że ceny znaczną w końcu wyraźnie spadać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i oczywista. Spadek liczby zawieranych transakcji nie oznacza spadku popytu. Wprost przeciwnie – potencjalni kupujący wstrzymują się z podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości czekają na moment, kiedy warunki do zaciągnięcia kredytu będą lepsze. Takie zjawisko może sprawić, że popytu się kumuluje i w momencie chociaż małego obniżenia stóp procentowych może wystrzelić ze zdwojoną siłą. Tymczasem obecnie klienci gotówkowi mają idealny moment na negocjowanie cen. W ostatnich latach to sprzedający dyktowali cenę. Obecnie to klient, który nie jest uzależniony od finansowania zewnętrznego rozdaje karty.

Więcej na temat rynku nieruchomości można przeczytać na: lokale użytkowe Warszawa.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.