Balustrady dla niepełnosprawnych

0
800

Osoba zdrowa i sprawna jest w stanie pokonać samodzielnie przestrzeń schodów, lecz zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku częściowej lub całkowitej niepełnosprawności, która utrudnia poruszanie się na terenie budynków. Dlatego powinny one zostać wyposażone w balustrady dla osób niepełnosprawnych, które spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa, jakie określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. W przeciwnym razie osoby z niepełnosprawnością ruchową byłyby skazane na izolację od społeczeństwa i pozbawione możliwości życia bez barier.

Przede wszystkim bezpiecznie

Balustrady dla niepełnosprawnych winny być pozbawione wszelkich ostrych kantów i zakończeń, aby nie stwarzały zagrożenia fizycznego. Dlatego krawędzie poręczy i balustrad są zaokrąglone i wygodne do utrzymania jedną ręką. Poza tym bardzo ważną sprawą jest odpowiednio mocne przymocowanie balustrad do słupków i ściany, od której powinny być odsunięte na odległość nie mniejszą niż 5 cm. W tym celu stosuje się specjalne uchwyty i mocowania, które są odpowiednio testowane przed oddaniem do użytku. Balustrady dla niepełnosprawnych przy podjazdach montowane są po obu bokach na wysokości 74 – 90 cm i łączone kolankami, by pozwalały na bezpieczny przejazd.

Usuwanie barier społecznych..

Balustrady dla niepełnosprawnych likwidują bariery społeczne, uniemożliwiające udział w życiu społecznym i prywatnym osobom ze schorzeniami kończyn dolnych oraz urazami kręgosłupa. Są pomocne nie tylko dla osób zmuszonych do poruszania się na wózkach, ale również dla osób chorych, słabych czy niewidomych. Osoby te zmuszone są do korzystania z poręczy w trakcie wchodzenia do budynku, ponieważ często poruszają się z pomocą laski lub kuli. Balustrada trzymana nawet jedną ręką, znacznie pomaga utrzymać się na nogach i podążać w określonym kierunku.

Można śmiało powiedzieć, że balustrady dla osób niepełnosprawnych dają tym osobom szansę na życie w społeczeństwie, a dotarcie do urzędu, lekarza czy apteki nie jest już problemem nie do rozwiązania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.