Ceramiczny czy stalowy – jaki komin wybrać?

0
150

Wybór komina to decyzja podejmowana na lata. Od tej decyzji zależy nie tylko efektywność grzewcza budynku, ale także bezpieczeństwo mieszkańców. W niniejszym artykule skupiamy się na wyborze pomiędzy kominem ceramicznym a stalowym.

Komin ceramiczny czy stalowy, od czego zacząć?

Chcemy kupić komin, ale nie wiemy jaki? Po pierwsze musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak trwałość (dobre kominy działają nawet przez kilka dekad), odporność na zmiany temperatury, łatwość montażu, bezpieczeństwo oraz najważniejsze – efektywność ogrzewania budynku i ekonomiczność.

Z odpowiedzią przychodzą dwa popularne obecnie rozwiązania: komin ceramiczny i stalowy. Oba z nich mają liczne zalety. Pierwszy odznacza się trwałością oraz efektywnością. Jest odporny na odkształcenia, pożar sadzy, a także działanie fluoru.

Ceramika, z której powstaje komin, jest kwasoodporna, ognioodporna, a co więcej długowieczna, bo niewrażliwa na wszelkie obciążenia chemiczne czy termiczne. W związku z tym sprzęt może funkcjonować w różnych warunkach, nawet tych trudnych.

Ostatnią zaletą komina ceramicznego jest łatwość obróbki, czyli możliwość wiercenia, szlifowania oraz cięcia.

Kominy stalowe są z kolei odporne na korozję, a więc warunki atmosferyczne, a także inne uboczne produkty spalania. Odznaczają się również lekkością i praktycznością, ponieważ można je zastosować w każdej branży. Są łatwe w instalacji, a stal jest kwasoodporna i nierdzewna.

Komin ceramiczny możemy postawić jednocześnie ze ścianą, a także jako wolnostojący. Najczęściej wybierany jest przez osoby mieszkające w domu jednorodzinnym. Działają przez lata, są długowieczne i łatwe w instalacji, czego można chcieć więcej?

Ceramika jest przyjaznym dla środowiska materiałem. Nie ma konieczności wymiany rur, dzięki czemu dobrze i oszczędnie wykorzystujemy zasoby naturalne. Po drugie, jest stworzona ze składników występujących w skorupie ziemskiej takich jak korund i krzemionka. To oznacza, że inwestując w ten materiał, chronimy ziemskie surowce.

Zarówno kominy ceramiczne jak i stalowe powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, które świadczą o ich jakości. Powinny być także poddawane badaniom ogniowym.

Komin stalowy to rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie możemy zastosować metod tradycyjnych i ceramicznych. Dzieje się tak, ponieważ w odróżnieniu od innych kominów przybiera skomplikowane kształty. Zainstalujemy go zarówno w mieszkaniu jak i w sektorze przemysłowym, wewnątrz oraz na zewnątrz.

Więcej na temat kominków i systemów kominowych można przeczytać na https://www.schiedel.com/pl/kominy-gdansk/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.