Jak wybrać komin?

0
538

Niezależnie od tego czy jest się ekspertem w temacie budownictwa, czy totalnym laikiem, ten kto zdecyduje się na budowanie domu, najprawdopodobniej stanie też przed wyborem komina. By móc wybrać najlepszą i najbezpieczniejszą dla siebie opcję, warto jest chociaż trochę zapoznać się z tematem.

Od czego zacząć?

Wpisując w wyszukiwarkę Google frazę np.: kominy Kielcebędziemy mogli pozyskać wiele cennych informacji. Zaczynając od tego czym jest komin i czy każdy budynek go potrzebuje. Jest to nic innego jak pionowa konstrukcja budowlana mająca na celu odprowadzanie spalin- tak jest w przypadku kominów spalinowych lub przenoszenie zużytego powietrza jak jest w przypadku kominów wentylacyjnych. Odpowiedź na drugie pytanie brzmi: NIE, nie każdy dom potrzebuje komina. Na Zachodzie powszechnie znane są tak zwane domy pasywne, w których nie ma kominów. jednak my patrzymy na nie z pewną dozą nieufności. Nasz klimat i tradycja również sprzyjają powstawaniu tego typu instalacji. Jest to decyzja niezmiernie ważna i należy ją podjąć już na samym początku projektu, mając na uwadze późniejsze, ewentualne zmiany. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje i rodziny.

Na co zwrócić uwagę?

Polskie Normy oraz rozporządzenie głównego Ministra Budownictwa wyraźnie informują jakie warunki należy spełnić.

Komin powinien między innymi:

  • być pionowy,
  • być umieszczony jak najbliżej kotłów,
  • być okrągły lub zbliżony do kwadratu w swoim przekroju,
  • ten budowany przy zewnętrznych ścianach odpowiednio docieplony.

Kolejnym elementem jest materiał do budowy. Tutaj wyróżniamy np.:

  • Ceramiczne- cechujące się długą trwałością, odpornością na zmiany temperatury, dużą zdolnością przechowywania ciepła.
  • Stalowe- tutaj zalet też jest wiele, ponieważ są lekkie, łatwe w montażu, dobrze chronione przed działaniem kwasów a dzięki mniejszemu tarciu o powierzchnie, przepływ odbywa się ze znacznie szybszą prędkością.

Jak widać jedne i drugie mają swoje zalety. Warto zwrócić uwagę na klimat miejsca, które chcemy stworzyć, Stalowe np. dodadzą miejscu charakteru i nowoczesności. Nie jest to jednak decyzja, którą można podjąć bez zastanowienia, bo dom tworzymy na lata. Oczywiście kominy można przenieść, ale takie działania należy podjąć z projektantem budynku. Na końcu należy też pamiętać o zorganizowaniu odbioru komina, czym zajmuje się mistrz kominiarski. Podejmie od decyzję czy komin nie zagraża życiu, jest szczelny i bezpieczny.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.