Komercjalizacja nieruchomości – co to jest?

0
503

Nieruchomości, jak każda gałąź gospodarki, ma swoje lepsze i gorsze momenty na rynku. Ostatnie dwa lata, które upłynęły pod znakiem zmagania z pandemią, pokazały, że żadna gospodarka nie jest niezniszczalna i zawsze istnieje nieprzewidziane ryzyko przy inwestowaniu. Mimo pandemii ceny na rynku nieruchomości w ostatnich latach wyraźnie wzrosły. Mimo coraz wyższych stóp procentowych i mniejszych zdolności kredytowych popyt na nieruchomości wciąż jest całkiem wysoki. W związku z coraz większą konkurencją na rynku nieruchomości, wielu inwestorów poszukując wyższych stóp zwrotu zaczyna się interesować takim terminem jak komercjalizacja nieruchomości.

Komercjalizacja nieruchomości

Na czym polega komercjalizacja nieruchomości? Komercjalizując nieruchomość inwestor stara się zmaksymalizować dochód z tytuły wynajmu przygotowując nieruchomość do prowadzenia działalności gospodarczej (np. hotelu, biura lub lokalu handlowo-usługowego). Stopa zwrotu z tego typu inwestycji bywa wyżnia niż w przypadku inwestycji w lokale mieszkalne. Dodatkowym plusem inwestycji tego typu jest to, że na zysk można liczyć przez stosunkowo długi okres czasu. Umowy w przypadku lokali użytkowych są znacznie chętniej zawierane z długim okresem wypowiedzenia.

Komercjalizacji nie należy jednak mylić z inwestowaniem w lokale użytkowe. Gdyż komercjalizacja to znacznie szersze pojęcie, które odnosi się także np. do odpowiedniego marketingu, odpowiedniego sporządzenia umowy oraz szeregu innych działań, które mają na celu zmaksymalizować zysk z inwestycji.

Inwestowanie w lokale użytkowe wymaga dokładniejszego zbadania rynku niż ma to miejsce w przypadku lokali mieszkalnych

Nieruchomości komercyjne, obok atrakcyjnego zysku, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla niedoświadczonego inwestora. Tak jak przy zwykłym kupnie mieszkania pod wynajem powinno zwracać się uwagę na lokalizację oraz standard mieszkania, tak przy wynajmowaniu lokalu komercyjnego lub całej nieruchomości należy zbadać rynek w sposób nieco bardziej kompleksowy. Tutaj ważne jest zbadanie czy w danej lokalizacji występuje popyt na konkretny lokal użytkowy. Następnie trzeba taki lokal odpowiednio przystosować. Jedni decydują się np. na wynajem lokali pod restaurację inni na lokale biurowe a jeszcze inni inwestują w powierzchnie magazynowe. W każdym przypadku dostosowanie lokalu do wymagań przyszłego najemcy może wyglądać w zupełnie inny sposób.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.