Bolączką wielu mieszkańców jest nieprawidłowa wentylacja, której następstwem mogą być grzyby i wilgoć utrzymująca się we wnętrzu. Taka sytuacja może prowadzić do licznych problemów ze zdrowiem. Aby tego uniknąć, należy zastosować odpowiedni system wentylacyjny, który usprawni cyrkulację powietrza i poprawi jakość życia codziennego, tworząc zdrową, nieszkodliwą dla zdrowia przestrzeń. W poniższym artykule zostaną przybliżone systemy wentylacyjne, ich rodzaje i zastosowanie.
Charakterystyka i zalety wentylacji grawitacyjnej
W przypadku domu jednorodzinnego możemy wykorzystać wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Wentylacja mechaniczna to nowsze rozwiązanie, które wymaga zasilania energią elektryczną, zaś wentylacja grawitacyjna jest obecna w polskim budownictwie od bardzo dawna. Polega ona na tym, że powietrze z zewnątrz dostaje się poprzez nieszczelności między ścianami a oknami i drzwiami lub specjalnie zastosowanymi w tym celu nawiewnikami okiennymi, zaś jego nadmiar zostaje usuwany przez komin. Wymiana i ruch powietrza następują w wyniku różnicy temperatur w środku i na zewnątrz budynku.
Ze względu na brak użycia energii elektrycznej przy pracy tego typu systemu wentylacyjnego, wentylacja grawitacyjna – nazywana również wentylacją maturalną – od wielu lat okazuje się niezawodną i chętnie wykorzystywaną metodą również w nowoczesnym budownictwie. Jak wygląda w praktyce zastosowanie tego systemu grawitacyjnego?
Zastosowanie wentylacji grawitacyjnej
Aby cyrkulacja powietrza odbywała się w kontrolowany i bezpieczny sposób, najlepiej już na początku budowy domu wziąć pod uwagę takie czynniki jak: umiejscowienie kominów wentylacyjnych, nasad grawitacyjnych lub hybrydowych i kratek wentylacyjnych, ilość potrzebnych kanałów, a także to z jakiego materiału chcemy budować dom.
Choć zastosowanie systemu wentylacji grawitacyjnej nie jest niczym nowym, warto zadbać o każdy szczegół i jego sprawne działanie, aby efekt końcowy pozwalał na to, by nasz dom był bezpiecznym miejscem, które zagwarantuje nam zdrowie i wysoką jakość życia.